KLUMMER / Oplevelser på udenlandske butikker og restauranter fortalt af Mohamed

Oplevelser på udenlandske butikker og restauranter fortalt af Mohamed (Her i Danmark i Aarhus)

 
Hej og velkommen til min klumme. Her fortæller jeg min historie om min oplevelse i forskellige udlandske restauranter og supermarkeder her i Danmark 
Den. 26 december 2024: Min første besøg i den balkanske restaurant i Aarhus, Partizani Grill.
Over det sidste få år, jeg have altid været fascineret om balkanske historie, kulturer og madretter især prospekten af det tidlige Yugoslavien, og kender lidt sproget bosnisk, serbisk og kroatisk, og selvfølgelig mad for eksempel Cevapi, som er en okserulle og til sammen med nogle blød friskost som hedder kajmak og en rød peberfrugtsovs Ajvar, rå løg og lagt i en balkansk pitabrød some hedder Lepinja. Der var flinke medarbejdere fra hverken Bosnien og Hercegovina og nogen fra Kroatien, også er der en mand som er halv Bosnier og halv Kroatier, og hans navn er Marko, og han er en rigtig flink fyr og en god ven. "Svaka cast", det er godt klaret på kroatisk, bosnisk, serbisk, og resten andre sprog i det tidlige Yugoslavien. Over de flere måneder, mine 3 sprog, lidt a hver af bosnisk, serbisk og kroatisk går en smule bedre men stadigvæk mangler grammatik i inholdet i sætning, men de andre kan faktisk godt lide at jeg taler deres sprog, og det gjort mig meget glad at høre at de kan godt lide det. Og some de siger i f.eks i Kroatien, Serbien, Bosnien, Montenegro og Slovenien når man skåler med deres brandy som hedder Rakija, til en person, er det "živjo" og til flere personer ligsom en gruppe, er det "živeli". 
 
I den 1. maj da jeg havde inviteret 3 af mine venner, Simon Kaa, Theis og Kaare til at prøve Cevapi, som selvføglelig har aldrig havde hørt om, så jeg havde forklart til dem om det. Og selvom Theis han fortalte mig om han er ikke vild med Ajvaren, han kan dog godt lide Kajmaken, og det var det synes at det er godt at de fik smagt den, selvom jeg var lidt afskyet da Kaare sadge at om at spise Cevapi med ketchup, dog jeg var dog glad for det at Simon havde forklaret til ham at den Cevapi er et ret til at holde med og til at respekere traditionen af deres opskrift, og det ved jeg også at det var også rigtig, fordi den opskrift for den bedste cevapi var givet forbi for generationer, og det er til opleve smagen af balkan.
I det sidste to måneder I september, da jeg var igen til Partizani Grill, igen på en torsdag, Marko introduceret mig til de nye medarbejder, først, en mand fra Kroatien, og han hedder også Marko, og senere i de næste to torsdage, mødt kvinde, og hun hedder Milina, og hun er oprindelig fra Bosnien og Herzegovina, og det var rart at møde dem. Drago mi je.
Den 15. maj: Den italienske pizzeria i Storcenter Nord.
 
Der var åbnet en pizzeria i Storcenter Nord få uger siden, og den hedder "Caffé Bologna", og de laver traditionelle pizzaer, panino og desserter, og de medarbejder er stammede fra Italien, og meget flinke, og det var meget overrasket at jeg kan tale lidt deres sprog, italiensk, jeg spurgte den unge kvinde på italiensk,  "Come stai?" (Hvordan går det?). hun svaret, "Bene, e tú?" (Godt, og dig?), og jeg svaret til hende, "Molto bene", meget godt. Jeg have fået først deres sandwich, in panino Vitello Tonnato, og den var god.
 
Senere i måneden jeg havde også fik nogle forskellige pizza, f.eks Margherita Bufalna, en med kødboller og en med  Bresaola, basilikumspesto og balsamico, og desserter, have jeg fik både en Cannolo Siciliano, en kiks rør med in ricotta fyld i, en ægte siciliansk klassiker, og selvføglelig den berømte Tiramisu, som er også godt.
Og lad os ikke glemme drikkevarene, og fordi jeg kan god lide italienske sodavand, især San Pellegrino, jeg kan også godt lide noget med citron og mynte, og se med at de har den, det gjort mig virkelig spændt fordi jeg havde savnet med at prøve den, og mmm, den smagte godt, den smager ligesom en mynte lemonade, kan virkelig godt anbefale
Smil TV Aarhus | Graham Bells Vej 1A, 8200 Aarhus N - Danmark | smiltvaarhus@gmail.com